Specjaliści i menadżerowie w IT zarabiają ponad 10 tys. zł jeszcze przed trzydziestką

red
18.12.2017 18:49
A A A

123RF

Specjaliści i menedżerowie z obszaru IT to tzw. pupile rynku pracy - pracownicy z tej branży zarabiają najwięcej ze wszystkich analizowanych w "Raporcie Płacowym Antal 2017". Średnie wynagrodzenie oferowane im
w 2017 roku wyniosło 12,6 tys zł brutto miesięcznie i wzrosło o 16 proc. w
porównaniu do ubiegłego roku. Ponadto, w branży IT zarobki przekraczające 10 tys. zł osiąga wiele osób jeszcze przed 30 rokiem życia.

- Polski rynek IT rozwija się dynamicznie już od wielu lat. Na razie nic nie wskazuje,
aby ten trend miał wyhamować. Jesteśmy krajem o stabilnej sytuacji polityczno gospodarczej z rozwijającą się i nowoczesną infrastrukturą, i co najważniejsze, z wysokiej jakości zapleczem wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli dodamy
do tego konkurencyjne koszty pracy, to uzasadnione jest, że Polska jest atrakcyjna
zarówno dla nowych inwestorów jak i firm już obecnych w kraju, planujących dalszy rozwój - mówi Aleksandra Kujawa, Business Unit Manager Antal IT Services.

Zdaniem Kujawy taki stan rzeczy ma bezpośredni wpływ na wysokość wynagrodzeń w branży. Kandydatów zdecydowanie brakuje, a oczekiwania finansowe specjalistów i menedżerów rosną. - Gdybyśmy wyszczególnili najgorętsze obszary takie jak software development, wzrost płac wśród osób ze stażem zawodowym od 1 do 5 lat osiągnąłby poziom nawet 50 proc. Coraz mocniej rozwija się obszar „IT services”, m.in. za sprawą ogromnych ośrodków „information technology outsourcing” oraz „research & development” liczących od kilkudziesięciu osób do kilku tysięcy specjalistów – wylicza ekspertka.

Rozpędzona machina wzrostu wynagrodzeń w IT

Z „Raportu Płacowego Antal 2017” wynika, że średnie wynagrodzenie miesięczne
oferowane specjalistom i menedżerom z branży IT w 2017 roku wynosi 12 600 zł
brutto i jest wyższe o 16 proc. w porównaniu do 2016 roku. Co więcej, jest też wyższe
– o prawie 1 000 zł – niż średnia pensja specjalisty i menedżera w Polsce (średnia
ze wszystkich badanych branż), która wyniosła 11 662 zł brutto.

Przedstawiciele Antal zwracają uwagę, że oczekiwania finansowe rosną proporcjonalnie do popytu na rynku pracy, który jest wyższy niż w przypadku kandydatów z innych branż. Z raportu wynika, że przeciętnie specjaliści i menedżerowie w Polsce otrzymują rocznie 8 ofert pracy, podczas gdy programiści – aż 18.

Najwięcej płaci się za doświadczenie

Przy wyborze kandydatów do pracy, kluczowe dla firm IT jest doświadczenie mierzone
poziomem kompetencji i długością rozwoju w danej specjalizacji. Te czynniki rzutują również na wysokość wynagrodzeń. Warto podkreślić, że specjaliści szukający zmiany i przekwalifikujący się na nieanalogiczne stanowiska, najczęściej muszą liczyć się ze znacznym spadkiem wynagrodzenia, które jednak może zaprocentować w przyszłości. Najszybciej rosną wynagrodzenia efektywnych programistów zajmujących się najbardziej rozchwytywanymi technologiami oraz testerów, na których popyt sukcesywnie rośnie.

Specjalista IT z językiem obcym zarabia więcej

Znajomość języka angielskiego jest podstawą w przypadku programistów, testerów,
analityków i specjalistów od systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Ma również duże znaczenie na stanowiskach menedżerskich. Atutem specjalisty jest dodatkowy język obcy, jednak nie jest to kryterium determinujące decyzję o zatrudnieniu. Polscy specjaliści IT są również rozchwytywani na świecie i wówczas przydatna może okazać się znajomość lokalnego języka, np.niemieckiego czy hiszpańskiego.

Forma współpracy kluczem do wyższej płacy

Firmy IT zatrudniają kandydatów w oparciu o różne podstawy prawne. Mogą to
być umowy o pracę, umowy o dzieło lub kontrakty B2B. Forma współpracy wpływa
na wysokość wynagrodzenia. Specjaliści pracujący na umowach B2B ( czyli posiadający działalność gospodarczą) zarabiają średnio o 20 proc. więcej niż ich koledzy związani ze zleceniodawcą umową o pracę. Na jeszcze większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące na terminowych projektach, m.in. dlatego, że nie mają płatnych urlopów i zwolnień lekarskich, które są wkalkulowane w stawkę wynagrodzenia za godzinę pracy.

IT rozlało się na całą Polskę

Największymi ośrodkami IT w Polsce są Kraków i Wrocław, nazywane coraz częściej polską Doliną Krzemową, następnie Warszawa, Trójmiasto i Poznań. Inne miasta jednak nie odpuszczają tego obszaru. Aspirującymi i dynamicznie rozwijającymi
się ośrodkami IT są m.in. Lublin i Rzeszów. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to na najwyższe w dalszym ciągu można liczyć w Warszawie, jednak coraz częściej te różnice się zacierają.

Na co mogą liczyć specjaliści i menedżerowie IT w 2018 roku?

W kolejnych latach trend wzrostu wynagrodzeń w branży IT będzie się utrzymywał.
W Polsce cały czas powstają duże centra IT jak również mniejsze oddziały skandynawskich czy zachodnich firm IT, które przenoszą część operacji do Polski.

– Coraz częściej jednak zdarza się, że firmy wprowadzają walidację wynagrodzeń
i rezygnują z kandydatów z wybitnymi kompetencjami, o ile ich wymagania finansowe
przekraczają budżet. W konsekwencji, prognozujemy, że w 2018 roku
wzrost wynagrodzeń w IT wyniesie ok. 8 proc. w porównaniu do 2017 roku – podsumowuje Aleksandra Kujawa z Antal IT Services.

Komentarze (1)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: fileoo

    0

    Teraz wszelkie zawody związane z IT są na topie, pracodawcy mają problemy ze znalezieniem specjalistów. stąd też takie wysokie zarobki w tej branży. Nawet w Białymstoku na szeroką skalę poszukuje się programistów. Np. na tym blogu praca-.pl można znaleźć więcej informacji na ten temat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX