Rozmowa kwalifikacyjna: te kłamstwa zawsze wyjdą na jaw

map
03.01.2017 17:26
A A A

123RF

Zrobienie dobrego wrażenia to połowa sukcesu. Gorzej, jeśli swój wizerunek w oczach przyszłego pracodawcy próbujemy zbudować na "lekkim podkolorowaniu rzeczywistości".

Jedno jest pewne: każde kłamstwo, które w istotny sposób zawyża nasze umiejętności, wcześniej czy później wyjdzie na jaw. Nie wszyscy poniosą jego konsekwencje, jednak warto zadać sobie pytanie, czy chcemy dostać pracę, bo dodaliśmy sobie pięć lat doświadczenia, znajomość języka obcego, dyplom i trzy certyfikaty?

Na jakich polach najczęściej zdarza nam się kolorować rzeczywistość?

Znajomość języków obcych

Przybiera różne formy, od zawyżenia poziomu znajomości do dopisania języka, w którym ledwo potrafimy wydukać "dzień dobry".

Jeżeli w ogłoszeniu znajomość danego języka została wymieniona jako jeden z kluczowych warunków przyjęcia do pracy, to możemy być pewni, że zostanie sprawdzona. Czasem już podczas rozmowy o pracę rekruter przechodzi na wybrany język. Popularnym rozwiązaniem jest również test językowy. 

Nie ma więc sensu udawać i liczyć na to, że tłumacz zainstalowany w telefonie załatwi za nas sprawę.

Długość zatrudnienia

Niby nic wielkiego. W CV wpisujemy tylko roczny zakres pracy na danym stanowisku. Co z tego, że rozpoczęliśmy pracę w grudniu i ledwo dotrwaliśmy do lutego. Na papierze jak byk stoi 2015-2016 r.

Pułapka tego rozwiązania polega na tym, że zostaniemy zapytani, czego w tym czasie się nauczyliśmy? W jakim projekcie braliśmy udział lub czy znamy konkretne osoby z danego departamentu? I w tym momencie zaczyna się robić niezręcznie.

Lepiej na początku zaznaczyć, że nasza przygoda z daną firmą nie trwała zbyt długo. Mimo to, nauczyliśmy się następujących rzeczy: i tu przechodzimy do ich wymieniania.

Znajomość programów komputerowych

Jak podkreślają eksperci Leasing Tour Group zajmującej się doradztwem zawodowym, podobnie jak w przypadku języków obcych, zdarza nam się zawyżać znajomość programów komputerowych.

Jeżeli nie posiadamy żadnego certyfikatu, a w CV deklarujemy, że bardzo dobrze znamy np. program Microsoft Excel, to może zostać poproszeni np. o wykonanie prostego ćwiczenia. Osobie, która faktycznie zna program na bardzo dobrym poziomie zajmie to chwilę, pozostali będą mieć problem.

 

Komentarze (29)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: fred

  Oceniono 37 razy 33

  W trakcie rozmowy o pracę rekruterka (blond-Wandzia z rozpuszczonym włosem i "brylancikami" na sino-żołtych paznokciach) zadała mi pytanie: co by pan zrobił gdyby w pana firmie nagle wszystkim zabrakło wkładów do długopisów a wszystkie inne byłyby wypisane?
  Moja odpowiedź: nie startowałbym do firmy, której nie stać na długopisy.
  Oczywiście pracy nie dostałem... i nie narzekam:-)

 • seboc

  Oceniono 25 razy 19

  Typowy przebieg kariery zawodowej tzw. rekrutera IT w firmie doradztwa personalnego:
  - recepcja hotelowa, pierwsza praca po studiach,
  - rekruter IT.

  Nie mam zadnego szacunku do tych ludzi. Rozmowa to strata czasu a nawet pieniedzy, jak trzeba gdzies dojechac.

 • Gość: Stefan Burczymuchuja

  Oceniono 33 razy 17

  u polskiego Janusza biznesu ew. w polskim oddziale zagranicznej firmy z polskim HRem nie ma co się starać - za takie gó...ane pieniądze i warunki pracy powinni się cieszyć, że w ogóle ktokolwiek do nich aplikuje

 • Gość: han

  Oceniono 27 razy 17

  Większość ofert pracy to i tak bezmyślne klikanie w bydlęcej hali (zwane dla niepoznaki ołpen-spejs), więc żadna strata.

 • nawasaqi

  Oceniono 14 razy 10

  Byłem na rozmowie kiedyś w jednej z firm head hunterskich dosyć znanej w całej Polsce. W zasadzie po przedstawieniu warunków od razu wiedziałem, że nie będę tam pracował. Kobitka zadając pytania posługiwała się kartką kompletnie nie miała pojęcia o czym mówi. Wciskałem jej takie kity o architekturach, logice aplikacji etc... Że sam się w duchu z tego śmiałem. A babka że ona od razu zapoda moją kandydaturę. Niestety ale obecni rekruterzy mają zerowe pojęcie lub marginalne jeśli chodzi o inżynierię IT bądź języki programowania. Za to w testach psychologicznych no to Pani była bardzo biegła żeby przedstawić mój rys psychologiczny hahaha Tylko po cholerę komuś rys psychologiczny jak praca zdalna i pracodawce widzę po to by podpisać tylko umowę ;)

 • stefan99999

  Oceniono 13 razy 9

  W 90% przypadków rozmowy o pracę, mam ochotę rekruterowi odpowiedzieć "Gdyby Pan/i przeczytał/a moje CV nieco dokładniej, to nie zadawałaby Pani takich pytań."

  Czasem mam wrażenie, że na takie rozmowy wysyłani są kompletni idioci. Taka sirotka zadaje konwencjonalne pytania, nie rozumiejąc branży do jakiej rekrutuje. Dramat!

 • kamuimac

  Oceniono 14 razy 8

  taaa , bardzo dobra znajomosc excela , bardzo odbre jezyki (najlepiej 3 ) do tego bardzo dobra znajomosc programówk siegowych i wieloletnie doswiadczenie a pozniej zdziwienie ze czemu pracownik narzeka jak proponuja mu 1450 na reke - przeciez taki dobry Pan z tego janusza biznesu ze szuka chlopa panszczyznianego

  a tak na powaznie za granicą ktoś kto posiada taka wiedze jak wyzej wymieniona nie zgodzi sie robic za mniej niz srednią krajaową - a w polsce znajdzie sie desperat który to zrobi za minimum krajowe - i dlatego polska na wiek wieków bedzie bangladeszem europy

 • enedue3

  Oceniono 14 razy 8

  Czytam i nie mogę uwierzyć jaki poniżający chocholi taniec musi "odstawić" poszukujący pracy. Za moich czasów przyjęcie do pracy było kulturalne, chyba, że chciałeś starować na kierownicze stanowisko albo do wydziału gdzie zaufani "kręcili lody" po za tym nikt nikogo nie poniżał :))

 • podanyloginjestzajety

  Oceniono 11 razy 7

  Wysłałem poleconym wypowiedzenie pod koniec grudnia.
  Mój szef dzwoniący do tej pory codziennie z coraz bardziej bzdurnymi zadaniami/pytaniami/poleceniami (wybierz dowolne) wczoraj zamilkł i już od 48 godzin się nie odzywa.
  Martwię się o niego, może jest chory, może trzeba mu jakoś pomóc, może są jakieś nowe plany do wykonania. Mam zadzwonić? Nie wiem co zrobić, pomóżcie.
  p.s.
  Firma się nie zawaliła, oddział w którym pracuje funkcjonuje bardzo dobrze, żadnej zawalanki, klienci obsłużeni, atmosfera miła, wszyscy zadowoleni...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX