Pięć rzeczy związanych z pracą, które musimy robić do emerytury

map
06.01.2017 15:20
A A A
Nie uwolnimy się od nich, choćbyśmy chcieli. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednio pielęgnowane, działają na naszą korzyść.

Szacuje się, że obecni 30-latkowie, zanim przejdą na emeryturę, wymienią ok. 90 proc. swoich umiejętności. Oznacza to, że wszystko czym się w tej chwili zajmujemy jest formą przejściową i przyjdzie czas, kiedy nawet nie będziemy o tym pamiętać.

Wiadomo też, że przy aktualnym tempie życia, rozwoju technologicznym i gospodarczym, dostosowanie się do bieżących realiów jest jedną z najcenniejszych kompetencji współczesnego człowieka.

O co musimy dbać, przez całe zawodowe życie, żeby nie wypaść z gry?

Znajomość języków obcych

Powtarzane do znudzenia, ale w dobrej wierze. Wiele osób naukę języka obcego kończy w dniu uzyskania uczelnianego lub szkolnego dyplomu, a potem narzeka, że po kilku latach "już nic nie pamięta".

Znajomość języka obcego wymaga ciągłego przypominania i odświeżania. Ważne, żeby jak najczęściej mieć z nim kontakt nie tylko bierny (czytanie, oglądanie tv), ale również czynny (rozmowy).

Zawieranie służbowych znajomości

W dobie maili, telefonów i video konferencji konieczność bezpośredniego kontaktu została znacząco okrojona.

Jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające zaoszczędzić sporo czasu, jednak w dłuższej perspektywie ogranicza powstawanie relacji. A relacje w biznesie to coś nie do przecenienia.

Dlatego zawsze, kiedy tylko mamy możliwość, starajmy się poznawać ludzi osobiście. Nie strońmy też od branżowych wydarzeń i konferencji. I zawsze miejmy przy sobie kilka wizytówek.

Umiejętności miękkie

Wraz ze zmianą rytmu pracy, obowiązków czy firmy, należy od nowa zaplanować swój dzień, dostosować się do panującego stylu komunikacji, czy nauczyć uprzejmie odmawiać.

Umiejętności miękkie, czyli to wszystko, co pozwala nam w sposób bezkonfliktowy funkcjonować w nowym otoczeniu, prosić o przysługi i wyznaczać granice, jest z punktu widzenia pracownika bezcenne.

Trzymanie ręki na branżowym kursie

To, że przepracowaliśmy w danej branży pół życia wcale nie oznacza, że wiedza, którą posiadamy, jest wystarczająca. Zawsze będzie nam służyła jako tzw. background, czyli podstawa. Jednak o jej prawdziwej wartości przesądzi umiejętność zestawienia jej z nowinkami. 

Panowanie nad stresem

Stres i napięcie związane z pracą towarzyszą nam od momentu pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej i utrzymują się do ostatnich dni aktywności zawodowej.

Umiejętność zrelaksowania się, odpoczynku, złapania dystansu czy nie poddawania się emocjom, jest po prostu niezbędna.

 

Komentarze (10)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: zgrzyt

  Oceniono 13 razy 5

  Zdecydowanie lepiej jest być dobrym fachowcem w potrzebnym zawodzie i można olać powyższe przepisy na "karierę".

 • wejsunek47

  Oceniono 7 razy 3

  opyliłem w 1992 roku kilkanaście kontenerów spirytusu Royal...kupiłem za to 8 mieszkań na wynajem i mam głęboko w d..... frajerów niewolników wraz z ich umiejętnościami radzenia sobie w Polskim pracowym piekle...

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Dlatego ja nie mysle o emeryturze za 7 lat. Uczenie sie, poznawanie i wdrazanie nowych technologii i rozwiazan sa po prostu zbyt interesujace zeby wkrotce isc na emeryture.

 • volkszorn

  Oceniono 5 razy 1

  Zapie...c, Zapie...c, Zapie...c, Zapie...c i ZDECHNAC

  a wy lewackie ku... sie dobrze bawcie za nasze pieniadze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX