Zmiana pracy: czy muszę podawać powód, dla którego chcę odejść z firmy?

map
10.01.2017 10:17
A A A
- Chcę zmienić pracę, ale nie wiem co odpowiedzieć, jeśli zostanę zapytany o powód, dla którego to robię. Mieszkam w 35 tys. mieście i tutaj w obrębie branży wszyscy się znają. Trochę się obawiam, że nie dostanę nowej pracy, a mój obecny szef o wszystkim się dowie i mnie zwolni. Co robić? - pyta Adrian.

Przede wszystkim należy zadać sobie jeszcze raz pytanie czy na pewno chcemy zmienić pracę oraz jakie są tego powody?

Jeżeli przestaliśmy się rozwijać i od dawna nudzi nas to co robimy, zarabiamy mniej niż nasi znajomi zajmujący się tym samym, warunki pracy się pogorszyły oraz już w poniedziałek rano marzymy o weekendzie, to raczej nie ma się nad czym zastanawiać. Jak się do tego zabrać?

Zastanów się, gdzie chcesz pracować i aplikuj

Warto przygotować sobie grunt i sprawdzić jakie mamy perspektywy zmiany. Może się okazać, że problem nie istnieje, bo najciekawsze oferty znajdziemy poza granicami naszego miejsca zamieszkania.

Rozmawiaj, pytaj, proponuj

W mniejszych miejscowościach rynek pracy rządzi się nieco innymi prawami. Wielu pracodawców rezygnuje z zamieszczenia oficjalnych ogłoszeń i stawia na tzw. polecenie. Dlatego, jeżeli przymierzamy się do zmiany pracy warto poinformować o tym wszystkich, którzy mogą nam pomóc. 

Jak to zrobić? Wystarczy wspomnieć, że rozglądamy się za zmianą i jak o czymś będą wiedzieli, prosimy o informację.

Na rozmowie

Kiedy usłyszymy pytanie o powód, dla którego chcemy zmienić pracę, skupmy się na osobistych motywacjach i powstrzymajmy od oceniania obecnego szefa.

Możemy odpowiedzieć, że kieruje nami chęć zmiany i nauczenia się nowych rzeczy. Jeżeli to faktycznie prawda, możemy wspomnieć np. o lepszym dojeździe lub o tym, że zawsze chcieliśmy pracować w danej firmie i wreszcie nadarzyła się ku temu okazja.

Szukajmy argumentów neutralnych, które zakończą temat bez wdawania się w szczegóły z życia firmy.

 

 

 

Komentarze (7)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • sselrats

    Oceniono 12 razy 10

    ????? "Chcę zmienić pracę, ale trochę się obawiam, że nie dostanę nowej pracy, a mój obecny szef o wszystkim się dowie i mnie zwolni."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX