7 rzeczy poza podwyżką, które możesz negocjować z pracodawcą

red.
20.01.2017 16:35
A A A

123RF

Większość z nas wychodzi z założenia, że jedyne, co można negocjować z pracodawcą - potencjalnym lub obecnym - to wysokość wynagrodzenia. Tymczasem pula możliwości jest o wiele większa.

Eksperci z firmy rekrutacyjnej Antal stworzyli listę elementów oferty pracy, które warto negocjować, jeżeli wyższe wynagrodzenie nie wchodzi w grę.

Oto one:

- Systemy bonusowe i premiowe

- Elastyczny czas pracy, praca w systemie zadaniowym

- Możliwość pracy w systemie home office

- Pakiet medyczny od wersji podstawowej do rozbudowanej dla całej rodziny

- Samochód służbowy i zakres jego wykorzystywania w celach prywatnych

- Dofinansowanie studiów podyplomowych, kursów, szkoleń

- Formalny charakter współpracy (umowa o pracę na czas określony/nieokreślony, współpraca kontraktowa)

Jak osiągnąć sukces w negocjacjach z pracodawcą?

Jeżeli rozmowę mamy odbywać z obecnym pracodawcą, dobrze jest dowiedzieć się (np. w departamencie HR), jaki jest aktualny wachlarz dostępnych benefitów lub jaki budżet szkoleniowy jest przewidziany na osobę w naszym dziale. Im bardziej konkretną i przygotowaną propozycję przedstawimy przełożonemu, tym większe są szanse na udane negocjacje.

Aby odnieść sukces w negocjacjach warunków zatrudnienia z potencjalnym pracodawcą trzeba się do nich dobrze przygotować. Headhunter lub rekruter, który prowadzi nas przez proces rekrutacyjny, bez wątpienia wesprze nas w zdobyciu informacji o ofercie benefitów w nowym miejscu pracy. Może także przyjąć rolę mediatora między kandydatem a pracodawcą. Ze względu na zobowiązanie poufności, zachowuje bezstronność i dba o to, aby negocjacje były merytoryczne i owocne. Jednocześnie znając oczekiwania jednej i drugiej strony, może zaproponować najbardziej satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie, wspierając je dodatkowo wiedzą o realiach rynkowych.

Jednak wolę pieniądze

Jeżeli mimo wszystko chcemy negocjować wyższe wynagrodzenie, to oprócz przygotowania argumentacji popartej dotychczasowymi wynikami, warto sprawdzić, jak kształtują się wynagrodzenia w danej branży i na danych stanowiskach.

Pomóc mogą różnorodne raporty płacowe, jak np. Raport Płacowy Antal. Określmy swoje mocne strony pod kątem korzyści, jakie one mogą przynieść organizacji. Przykład? Jeśli w dotychczasowym miejscu pracy zwiększyliśmy sprzedaż w o 20%, pokażmy, które z naszych umiejętności to umożliwiły i jak je będzie można wykorzystać w nowej firmie.

Gdy już otrzymamy ofertę w satysfakcjonującym nas kształcie, dołóżmy starań, aby zrealizować ustalone zobowiązania! Dzięki temu, gdy za jakiś czas nasze potrzeby wzrosną, będziemy w posiadaniu kolejnego cennego argumentu: wywiązywania się z obietnic

Komentarze (6)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: bolcio

  Oceniono 13 razy 13

  tylko co z obserwowania wynika? wystarczy pracownika w trybie home office rozliczać zadaniowo... tylko do tego to menedżer musi mieć zdolność zarządzania zadaniami :)

 • habib78

  Oceniono 11 razy 7

  home office, żeby nie płacić za wynajem biura? Ale za to nie mieć możliwości obserwowania czy pracownik pracuje? Nie przejdzie.

 • Gość: t3r3f3r3

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko żeby cokolwiek wynegocjować z obecnym pracodawcą trzeba najpierw złożyć wypowiedzenie :) sprawdzone kilkukrotnie.

 • Gość: Chloe

  Oceniono 6 razy 4

  Dofinansowanie studiów podyplomowych, kursów, szkoleń? Bi*ch please. Nikt nie chce później siedzieć w danej firmie i słyszeć, jakim to jest nieudacznikiem, bo musiał poprosić o pomoc; albo niewdzięcznym pracownikiem, ponieważ po odpracowaniu swojej wymaganej "smyczy" jaką założył komuś pracodawca chce ta osoba zmienić coś w swoim życiu oraz zwyczajnie odejść, gdyż ma do tego prawo i znalazło się miejsce gdzieś indziej za lepsze, większe pieniądze. Gdyby w Polsce firmy inwestowały w ten sposób w swoich pracowników, wówczas nikt nie musiałby opuszczać go i jechać za granicę w poszukiwaniu większego zarobku, bo zwyczajnie nieopłacalne byłoby takie zachowanie.
  Samochód służbowy do celów prywatnych? Ci, którzy tak mają to wygrali los na loterii. Ciągle w mediach słychać przecież, że pracodawcy preferują, gdy pracownik ma swój własny na starcie. A później, tj. gdy ma być rozliczany ryczałt albo kilometrówka, to firma łaskawie odda....lecz nie od razu, tylko po wizytach w sądzie pracy. Pytam więc: czy w Polsce ciągle musi być rynek przedsiębiorcy? Słyszałam, że podobno już mamy rynek pracownika. ale jak widać to jedynie teoria....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX