Jak skutecznie uczyć się języka angielskiego

red.
13.02.2017 14:26
A A A

mat. prasowe

O tym, że warto znać przynajmniej jeden język obcy nie trzeba nikogo przekonywać. Ta umiejętność nie tylko podnosi naszą wartość na rynku pracy, ale również ułatwia życie w codziennych sytuacjach. Miło jest pojechać na zagraniczne wakacje i nie stresować się tym, czy uda nam się np. bez problemu wynająć samochód.

Oto zestaw inspiracji, które można wykorzystać do samodzielnej nauki języka angielskiego.

Śledź newsy na anglojęzycznych portalach

Jeśli jesteś głodny newsów o świecie, śledź strony anglojęzycznych mediów, jak agencja Reuters czy The Guardian. Podczas gotowania obiadu czy sprzątania oglądaj telewizję BBC lub CNN, a także słuchaj radia BBC, które z myślą o osobach uczących się języka angielskiego, przygotowało również specjalną serię kursów i podcastów, jak 6 minute English, English My Way czy Shakespeare Speaks.

Rób prywatne mini-karaoke

Jeśli wolisz słuchać piosenek, skup się na przyswajaniu słówek jednego utworu dziennie. Warto nie tylko tłumaczyć tekst, ale również pobawić się w karaoke i śpiewać piosenkę razem z artystą. Dzięki temu staniesz się mniej nieśmiały w mówieniu w języku obcym. Poprzez słuchanie piosenek możesz też sprawdzić zdolność rozumienia ze słuchu. Pomoże ci w tym strona lyricstraining.com.

Oglądaj filmy i seriale bez lektora

Oglądając filmy i seriale warto zrezygnować z dubbingu na rzecz napisów w języku angielskim. Większość telewizorów obecnych na rynku posiada opcję wyłączenia lektora i ustawienia napisów po polsku albo angielsku. Możesz też korzystać z zasobów Netflixa i oglądać w oryginale Stranger Things czy Game of Thrones. Naukę oraz dobrą zabawę można połączyć również przez oglądanie różnych talk show po angielsku, jak The Tonight Show czy The Graham Norton Show. W ten sposób osłuchasz się z żywą konwersacją i prawdziwym tempem rozmów.

Obserwuj angielskojęzycznych YouTuberów

Znajdź na YouTubie kanał odpowiadający twoim zainteresowaniom, jak make-upowy kanał Lisy Eldridge, vintage vlog Lilly Jarlsson czy ćwiczenia jogi z Boho Beautiful. Oglądając ich filmiki, łączysz przyjemne z pożytecznym. Na początku możesz mieć małe trudności ze zrozumieniem niektórych akcentów, jednak ta umiejętność przyjdzie z czasem, a do tego przyswoisz mnóstwo nowego słownictwa!

Ustaw sobie język angielski na Facebooku

Przestawienie języka systemu w telefonie lub konkretnej aplikacji również pomoże ci w oswojeniu się z językiem w naturalny sposób. Warto rozpocząć od intuicyjnego Facebooka, gdzie możesz wybrać aż cztery wersje języka angielskiego: brytyjską i amerykańską, a w formie żartu, wersję piracką i do góry nogami.

Jeśli czujesz, że postępy językowe nie przychodzą tak szybko, jakbyś tego oczekiwał, co zdarza się wszystkim, nie wmawiaj sobie, że nigdy się nie uda. Najlepiej usuń słowo „nigdy” ze swojego słownika. W gruncie rzeczy proces nauki języka jest bardzo subtelny, a załamywanie rąk tylko odwraca twoją uwagę od małych sukcesów, które cały czas robisz! 

Porady przygotowali eksperci Education First, firmy, która od 51 lat organizuje wyjazdy językowe za granicę.

Komentarze (1)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: AS

    0

    Games of Thrones w Netflixie???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX