Kłopotliwy savoir-vivre w pracy

Katarzyna Kozak
30.03.2017 17:49
A A A

fot. flickr.com/Don O'Brien, CC BY 2.0

Savoir vivre nie zawsze jest intuicyjny. Czasami wydaje nam się, że właśnie tak jest dobrze, a okazuje się, że naruszamy etykietę biznesową. Oto pięć sytuacji, które często sprawiają problemy.

Rozpoczynanie maili od „Witam”

Jedyna sytuacja, w której można użyć poprawie wyrazu „Witam” dotyczy przyjmowania gości. „Witam” może powiedzieć gospodarz domu w odpowiedzi na „Dzień dobry” przychodzących osób. W korespondencji używanie „Witam” nie ma żadnego uzasadnienia, bo nikt tutaj nikogo nie wita. Warto o tym pamiętać, ponieważ listy rozpoczynające się od tego słowa mogą nas od razu stawiać w niekorzystnym świetle w oczach przełożonego, współpracowników czy kontrahentów. Najlepiej rozpoczynać mail od sformułowania – „Szanowny Panie/Pani”, „Dzień Dobry” czy „Pani Małgorzato” – w zależności od stopnia znajomości i relacji z adresatem.

Kto komu się kłania

Podstawowa zasada przywitania w pracy – pracownik kłania się przełożonemu, czyli osoba na niższym stanowisku wita się jako pierwsza. O formie przywitania (skinienie głową, uścisk dłoni) decyduje z kolei osoba będąca wyżej w hierarchii firmy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia – tutaj „Dzień dobry” mówi jako pierwsza osoba wchodząca, bez względu na to, jakie stanowisko zajmuje. Często błędy w powitaniach zdarzają się na spotkaniach biznesowych. Przykład - osoba przychodząca na spotkanie sunie z wyciągniętą ręką jako pierwsza, gubiąc po drodze ważność stanowiska. Jeśli jest umówiona z kimś wyższym rangą, powinna podejść i powiedzieć „Dzień dobry”. Wtedy przełożony wyciąga rękę do podwładnego, nie odwrotnie.

Otwieranie drzwi

Zgodnie z regułami dobrego wychowania dobrze jest, kiedy mężczyzna otwiera kobietom drzwi i je przepuszcza – zarówno w sytuacji zawodowej jak i prywatnej. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy mężczyzna jest dużo starszy – 60-letni prezes firmy nie musi (choć może) otwierać drzwi młodej sekretarce. Ta czynność często sprawia panom kłopot natury technicznej. Drzwi mogą się otwierać poprzeć pociąganie lub popychanie. W tym pierwszym przypadku wystarczy chwycić za klamkę i pociągnąć – wtedy kobieta może swobodnie przejść i jako pierwsza przekroczyć próg. Gorzej jest w sytuacji, kiedy drzwi należy popchnąć. Tutaj często panowie mają problem – albo popychają drzwi i puszczają,  licząc że kobieta zdąży się przemknąć, zanim one się zamkną, albo otwierają, stoją w progu i przepuszczają dumnie wypinając klatkę piersiową i wciągają brzuch. Oba sposoby są fatalne. Przy pierwszym kobieta może oberwać w głowę, z kolei drugi można odczytać jako próbę fizycznego zbliżenia się do kobiety. W takiej sytuacji mężczyzna powinien chwycić za klamkę, popchnąć drzwi, przejść jako pierwszy przez próg, a następnie je przytrzymać i przepuścić kobietę.

Jedzenie w pracy

Jeszcze niedawno spożywanie kanapki przy biurku, wyciąganej z torby nie było niczym nadzwyczajnym. Obecnie w wielu firmach pracownicy mogą korzystać z jadalni czy pomieszczeń socjalnych, gdzie można zjeść posiłek. Jeśli jest takie miejsce, najlepiej tam skonsumować drugie śniadanie czy lunch. Jeśli już musimy przy biurku, to w absolutnie nie wolno tego robić przy klientach. Warto zadbać żeby taka kanapka miała neutralny zapach. Najlepiej jednak zjeść posiłek w kuchni czy jadalni, podczas przerwy, razem z innymi współpracownikami.

Smacznego!

Częsta sytuacja na spotkaniach biznesowych w restauracjach. Tuż przed rozpoczęciem posiłku życzymy sobie nawzajem smacznego. Tymczasem według zasad savoir vivre nie jest to odpowiednie zachowanie. Przy stole w restauracji smacznego może życzyć kelner, osoba, która zaprosiła do restauracji, a w domu – ten, kto przyrządził posiłek.

Komentarze (172)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: wessling

  Oceniono 131 razy 111

  Jeżeli idzie o jedzenie w pracy to przypomina mi się posłanka Pawłowicz ... ale to tak przykry i nieprzyjemny temat, że lepiej na tym zakończę :(

 • osmiol

  Oceniono 78 razy 54

  Mnie najbardziej wnerwia " Panie Michale ".Od kompletnie obcych ludzi. Durna maniera spoufalania się. Albo proszę pana albo po imieniu. Niby pan ale po imieniu. Może od razu Misiaczku?

 • henyk

  Oceniono 116 razy 42

  Czyli, piszę maila do Henryka a wstęp rozpoczynam "Pani Małgorzato"?. Nie rozumiem.

 • youmustbejoking

  Oceniono 60 razy 22

  Witam wszystkich serdecznie!
  To totalna bzdura. "Witam" to forma, która się przyjęła, jest stosowana i ma pełne uzasadnienie. Nie rozumiem tych argumentów autora artykułu. A co to właściwie znaczy "Dzień dobry" jak mamy noc? Dlaczego nie Dobry wieczór, dobry ranek, dobre popołudnie? Może Noc dobra w odróżnieniu od Dobranoc? A jak piszemy do kogoś w innej strefie czasowej, to co? Dla mnie Witam jest najbardziej neutralne, niezbyt formalne, ale i nie obraźliwe, po prostu PRAKTYCZNE, niezależne od płci, nie zdradza, że nie wiemy, do kogo piszemy albo że nie wiemy, czy ktoś sobie życzy być tytułowanym tak czy inaczej. W języku polskim jest mnóstwo "głupich" wyrażeń, które stały się "utarte" i są używane. Jeśli komuś się to nie podoba, to niech na przykład zacznie mówić Koniec tygodnia zamiast weekend (trochę inna bajka, ale bajka). Według mnie zwrot Szanowny Panie/Pani jest tak dziwnie brzmiący, że używam go tylko bardzo formalnie lub gdy jestem na kogoś wściekły albo chcę napisać oficjalną skargę, w normalnej komunikacji uważam ten zwrot za sztuczny, sztywny, a nawet czasem nieco obraźliwy. A więc ja zawsze WITAM, kiedy mogę - nikt póki co niczego bardziej nieutralnego nie wymyślił! Witajmy się! Witam kogoś, co za problem, że nie jest w moim domu czy ja go nie goszczę? Nie czepiajcie się, bo ostatecznie to użytkownicy języka tworzą język a nie odwrotnie! Jeśli by miało być odwrotnie, to język polski byłby jak łacina - skostniały, półżywy - Nie niszczmy języka polskiego! Pozwólmy mu się przeobrażać, wchłaniać nowości, dorastać, a na pewno wyjdzie z tego tylko samo dobro w sensie komunikacyjnym i kulturowym!

 • tztz3

  Oceniono 178 razy 22

  Język to twór żywy a nie skostniały, Wasza definicja słowa "witam" jest po prostu przestarzała i nie pasuje do współczesnych internetowych czasów.

  Jak najbardziej należy zaczynać maila do witam, ponieważ w ten sposób wita się czytającego, naszego maila, to jak wejście do naszego domu.

 • Gość: Per Na Mbuko

  Oceniono 27 razy 21

  Z mailami mamy spory problem ze względu na niedostosowanie sztywnych form grzecznościowych z korespondencji tradycyjnej do tej, dość dynamicznej i dużo mniej nadętej formy komunikacji. Mail rozpoczynający się od "Szanowny Panie" brzmi groteskowo, albo przynajmniej sarkastycznie (kwestię znajomości płci odbiorcy litosciwie pominiemy).

  Z kolei typowo polska forma "Panie Pawle" (uwaga do złośliwców - zastosowane imię jest tylko przykładem) od biedy ujdzie, ale gdzieś w środku konwersacji. Jako apostrofa otwierająca dyskusję z wcześniej nie nagabywanym rozmówcą pasuje średnio.

  Z bardzo dziwnym rozwiązaniem spotkałem się ostatnio w jakimś newsletterze. Maile zaczynają się od zwrotu złożonego że słowa "Panie" i nazwiska w mianowniku. Wygląda/brzmi to koszmarnie.

  Witaj jest w tym kontekście rozpaczliwą próbą dorobienia jakiegoś zjadliwego uzusu do niedającej się ogarnąć "legalnymi" środkami sytuacji.

 • Gość: ~gosc

  Oceniono 26 razy 18

  Chyba juz czytalem ten artykul, wiec albo jest powtorzony (odgrzewany kotlet) albo przepisany (brrr, nie chce sie w to wierzyc...). Tak czy owak..... nieladnie.
  PS. Przepraszam za brak polskich znakow. Pozdrawiam

 • Gość: roti

  Oceniono 77 razy 17

  Bzdura, jest do konwencja która samoistnie się przyjęła, ze względu na swoją uniwersalność i adekwatność do środowiska internetowego, wszelkie betonowe i historyczne reżimy tylko wyraz ograniczeń intelektualnych ich autorów, a to że kiedyś jakiemuś gościowi się nie podobało stylistycznie, to jego sprawa, ale stado pseudointelektów musiało to podchwycić jako manierę elyty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX