Organizacja pracy: dzięki tej zasadzie będziesz pracować skuteczniej

map
07.04.2017 19:25
A A A

fot. Pixabay

Ustalenie priorytetów porządkuje życie zawodowe. Dzięki nadaniu poszczególnym zadaniom odpowiedniej rangi jesteśmy w stanie zapanować nad swoim czasem. Efekt? Zapomnisz o nadgodzinach lub niedotrzymanych terminach.

Proste rozwiązania są najlepsze dlatego z codzienną organizacją pracy pomoże ci zasada "Muszę, Powinienem, Chcę". Na czym polega?

Najlepiej zacząć od wypisania listy bieżących zadań, by następnie przypisać je do kategorii:

Muszę - tu powinny znaleźć się wszystkie rzeczy, których nie możemy sobie odpuści. Będzie to np. oddanie raportu, wysłanie oferty do klienta, udział w zaplanowanym i ważnym spotkaniu, zrealizowania zadania, którego deadline właśnie dobiega końca, oddanie elementu projektu, bez którego pozostali członkowie zespołu nie będą mogli zacząć swojej pracy itd.

Słowem wysoki priorytet powinny dostać zadania, z których zostaniemy rozliczeni w pierwszej kolejności lub są w nie zaangażowane dodatkowe osoby. 

Ponieważ wszystkie polecenia z tej kategorii muszą zostać wykonane, należy wpisywać je z dużym rozmysłem. Jeżeli w ciągu dnia zaczniemy dowolnie przepisywać je do działu "powinienem" czy "chce", to robienie listy straci sens.

Powinienem - to miejsce na zadania, które są ważne, ale nie pilne. Nic się nie stanie, jeżeli wykonamy je jutro, albo nawet za dwa dni. Powinniśmy jednak o nich pamiętać, ponieważ za chwilę wpadną w przegródkę "muszę" i wtedy już nie będzie czasu na zastanawianie się co z nimi zrobić.

Powinienem to bardzo ważna kategoria, która pozwala planować pracę w dłuższej perspektywie. Możemy w niej umieścić duży cel, np. przygotowanie prezentacji, który rozbijemy na części. Wystarczy, że w części "muszę" odnotujemy - zdobądź dane do prezentacji.

Chcę - to najmniej zobowiązujący punkt, do którego wpadają zadania, których wykonanie nie ma dla nas znaczenia strategicznego, jednak może przynieść profity w przyszłości. Możemy np. chcieć przeczytać branżową prasę, umówić się z kimś na spotkanie, uporządkować listę kontaktów lub stworzyć ją zupełnie od nowa.


"Chcę" obejmuje zadania, które powinny być wykonywane w tzw. ostatniej kolejności. 

Komentarze (4)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ałła pugaczowa

  Oceniono 6 razy 6

  Ja mam jeszcze inną metodę. Punktualnie o 8 wchodzę do biura, zaś punktualnie o 16 drzwi zamykają się za mną z drugiej strony. Jeżeli czegoś się nie dało zrobić przed 16, to czeka do następnego dnia roboczego. A jak kierownik przyjdzie w pół do mówiąc, że potrzebuje to na jutro rano, to dostanie tyle, ile dam radę zrobić przez pół godziny. Jak mu się chce, to niech sam siedzi po godzinach.

 • sselrats

  0

  Dokladnie. Tak sie robi. 80 goddzin co dwa tygodznie w tym posilki i wypady na male zakupy.

 • sueellen

  Oceniono 6 razy 0

  Mam inną metodę, Rano zaczynam dzień od zapelnienia kalendarza dnia z podziałem na godziny. Ustalam co konkretnie muszę zrobić i ile czasu na to musze przeznaczyć. Podkreślam zadania które muszą być koniecznie wykonane. Jesli zaczynają się opóźnienia, przeskakuję zadania które mogą poczekać. Też wychodzę z pracy punktualnie.

 • maryjanek66

  Oceniono 6 razy -6

  jestem managerem w miedzynarodowej firmie i pracownikom pozwalam odejsc od biurka tylko do ubikacji , nie czesciej niz 1 raz na 4 godziny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX