Gdzie lepiej pracować? W korporacji czy małej firmie?

Katarzyna Kozak
19.04.2017 20:04
A A A
Rząd biurowców przy ul. Domaniewskiej na Służewcu

Rząd biurowców przy ul. Domaniewskiej na Służewcu (ADAM STĘPIEŃ)

Pracownicy małych firm często marzą o pracy w korporacji. Z drugiej strony coraz częściej słyszymy, że pracownicy korporacji mają dość, rzucają posady i zakładają działalność lub przenoszą się do mniejszych przedsiębiorstw. Gdzie i komu jest lepiej?

Nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy to od tego, co jest dla nas najważniejsze w życiu zawodowym i na jakim etapie rozwoju kariery jesteśmy.

Rozwój – tylko korporacja

Jednym z największych plusów pracy w dużej firmie jest jasno wytyczona ścieżka rozwoju i awansu. Korpopracownicy dobrze wiedzą, co powinni zrobić, aby awansować. Duże firmy umożliwiają im zdobywanie nowych umiejętności i kwalifikacji, organizują szkolenia, kursy itp. W małych przedsiębiorstwach bywa różnie – często nawet najlepsi pracownicy nie mają możliwości awansu czy podwyżki, ponieważ szefowie liczą się z każdym groszem. Innym powodem jest limit stanowisk w firmie, a co za tym idzie brak możliwości rozwoju pionowego.

Procedury – błogosławieństwo i przekleństwo

Pracownicy korporacji zazwyczaj dobrze wiedzą, co należy do ich obowiązków i działają zgodnie z wytyczonymi procedurami. To ma swoje zalety, bo każdy ma jasno określone cele i jest w stanie przewidzieć konsekwencje za ich realizację lub nie. Procedury mogą być też przekleństwem, szczególnie wtedy, kiedy nie da się ich obejść, a zależy nam na czasie. Podpisanie zwykłej umowy wymaga parafek kilku osób, z których każda potrzebuje dwóch dni na zapoznanie się z treścią dokumentu. Można oszaleć. Również nietrudno zwariować w małej firmie, gdzie nie ma żadnych reguł, co pociąga za sobą rozmycie odpowiedzialności. Prawdziwa jazda zaczyna się wtedy, kiedy przedsiębiorstwo ma trzech właścicieli, a każdy z nich inną wizję funkcjonowania i rozwoju firmy.

Dodatkowe świadczenia

Siłownie, fitness kluby i prywatne centra medyczne zapełniają głównie pracownicy korporacji. To właśnie duże firmy zapewniają dobre pakiety socjalne, łącznie z kartami sportowymi czy prywatną opieką zdrowotną. O takich dodatkach pracownicy małych przedsiębiorstw mogą jedynie pomarzyć.

Po atmosferę do małej firmy

Korporacje nie maja dobrej opinii jeśli idzie o relacje między pracownikami. Panuje tam większa anonimowość, i jak głosi stereotyp – wyścig szczurów. Pracownicy są głownie skoncentrowani na realizacji swoich celów i rozwoju zawodowym, rzadziej na relacjach ze współpracownikami. W małych firmach bywa o wiele lepiej, ze względu na mniejszą liczbę pracowników, wszyscy się znają. Łatwiej tam o nieformalną atmosferę, otwarte i przyjacielskie relacje. Oczywiście w obu przypadkach wszystko zależy od szefa – jeśli umie dobrze zarządzać zespołem, to bez względu na wielkość firmy atmosfera może sprzyjać i pracy, i relacjom.

Uścisk dłoni prezesa

Pracownicy korporacji często narzekają, że są tylko anonimowymi trybikami w maszynie. To, kto wykonuje ich pracę nie na najmniejszego znaczenia. Często nawet szefowie działów nie znają swoich pracowników, a mają z nimi przelotny kontakt tylko podczas jednego spotkania w roku, kiedy przyznają nagrody najlepszym osobom. I nawet kiedy się zwolnią, to nie ma to najmniejszego znaczenia, bo ich miejsce błyskawicznie zajmie ktoś inny. W przypadku niewielkiej firmy, którą zarządza właściciel, trudno o sytuację, w której szef nie zna swoich pracowników. Łatwo się z nim kontaktować, bo nie ma rozbudowanej hierarchii czy struktury stanowisk i nie trzeba się z nikim umawiać z kilkudniowym wyprzedzeniem. Co więcej, często pracownicy mają duży wpływ na podejmowanie decyzji kluczowych dla firmy, czy na kierunek jej rozwoju.

Komentarze (18)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ktr

  Oceniono 6 razy 6

  korporacja to syf&malaria za godziwe pieniądze

 • Gość: Piotrk

  Oceniono 7 razy 5

  Przepraszam, a w korporacjach ilość stanowisk jest nieograniczona? Chyba autor lekko przesadza.

 • tomeczek_44

  Oceniono 3 razy 3

  "Gdzie i komu jest lepiej?"

  Np. 50-latkowi - tam, gdzie go łaskawie przyjmą.

 • tomeczek_44

  Oceniono 2 razy 2

  "Prawdziwa jazda zaczyna się wtedy, kiedy przedsiębiorstwo ma trzech właścicieli, a każdy z nich inną wizję funkcjonowania i rozwoju firmy."

  Przed laty miałem okazję pracować przez 2 czy 3 lata w takiej firmie. Było nas razem pięcioro-sześcioro, w tym trójka "prezesów". Oszczędzałem na kawie, bo wysokie ciśnienie miałem zapewnione od rana do wieczora, właśnie przez tę "niespójność wizji". :)

 • Gość: Brutan

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepiej pracować w średniej firmie - burdel i brak pieniędzy jak w małej firmie, ale biurokracja prawie jak w korpo. :-D

 • Gość: Saymon

  Oceniono 9 razy 1

  Bzudrny artykuł.

 • Gość: Internautka

  0

  "Po atmosferę do małej firmy" atmosferę tworzą ludzie , kierownicy , dyrektorzy i prezesi to od nich zależy jak ludzie będą się ze sobą komunikować, jeśli nikomu na tym nie zależy to nie ma co oczekiwać ,że będzie dobra atmosfera. Zbyt wielu ludzi aby to mogło się udać. Jeśli jednak szefowie pokarzą , ze można to ludzie uznają to za drogowskaz w innym wypadku będą tylko wykonywać polecenia i raportować . Atmosfera nie bierze się znikąd, potem nie ma się co dziwić , że wszystko to jest takie sztuczne i nadmuchane do rozmiarów balona i tylko czeka aby wybuchnąć. Szanowni Prezesie zejdźcie ze szczytów i spójrzcie na swoich ludzie. Pośmiejcie się z nimi i z siebie samego. Nie wszyscy widza w was ludzi nie maszynki pozwólcie siebie traktować jak tego niedouczonego kumpla czasami a nie jak wyrocznie . Atmosfera , sami zobaczycie będzie się po wolut ku budować ale bardzo skutecznie , będziecie the best w waszych firmach !

 • Gość: Internautka

  0

  Lepiej zdecydowanie pracować w korpo, dużo ludzi , duża powierzchnia i najlepiej robić to co lubimy przy tym ale tak się zapewne nie da ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX