Powody, dla których najczęściej zmieniamy pracę

Katarzyna Kozak
26.04.2017 22:04
A A A

123RF

Niskie bezrobocie i tzw. rynek pracownika stwarzają idealną okazję do zmiany pracy na lepszą. To powód do radości dla pracowników, a dla pracodawców którzy tracą personel - źródło problemów.

Co druga firma w Polsce zapowiada w tym roku rekrutację ze względu na tzw. dobrowolne odejścia pracowników – wynika z raportu firmy Work Service. Oznacza to, że Polacy coraz częściej zmieniają pracę, rozglądają się za lepszymi ofertami lub są nakłaniani do odejścia przez konkurencyjne firmy.

Ten ostatni przypadek w minionym roku dotyczył aż 22 proc. pracowników. Co ciekawe, 15 proc. firm jest na to przygotowanych, a 8 na 10 pracodawców w ogóle nie podejmuje działań ograniczających rotację.

Firmy chcąc zatrzymać pracowników oferowały im wyższe wynagrodzenie. Jedynie co piąta wskazywała możliwości awansu, a 1 na 10 stawiała na dodatkowe świadczenia. A jak to wygląda ze strony pracownika – dlaczego zmieniają pracodawców?

Wyższe wynagrodzenie

To nadal istotny argument dla osób, które nie mogą uzyskać podwyżki w obecnej firmie, a mają możliwość zmiany pracy i wyższej pensji. Potwierdzają to wyniki badania Golden Line z lutego 2017 roku – 53 proc. ankietowanych wskazało wysokość wynagrodzenia jako motywację do szukania lepszej pracy.

Kultura i atmosfera w pracy

Ponad 30 proc. Polaków byłoby w stanie zmienić pracę ze względu na te dwa czynniki. Nic dziwnego, przebywanie po osiem godzin przez pięć dni w tygodniu w niesprzyjającym środowisku może wykończyć każdego.

Relacje z szefem

Popularne powiedzenie mówi, że przychodzimy do konkretnej firmy, a rezygnując z pracy odchodzimy od szefa. To od przełożonego zależy, jak wygląda nasza praca i jaka atmosfera panuje w zespole. Jak pokazują badania Instytutu Gallupa z 2013 roku, pracownicy rzadziej odchodzą z firm, które charakteryzują się dobrym przywództwem niż z tych, gdzie są wyłącznie wysokie pensje.

Nadmiar pracy

Nie ma osoby, która z własnej woli pracuje po 12 godzin dziennie wykonując 150 proc. normy. Nadmiar zajęć jest bardzo destrukcyjny i może prowadzić do wypalenia zawodowego, szczególnie w przypadku dobrych i zaangażowanych pracowników.

Brak możliwości rozwoju

To istotny argument za szukaniem nowej pracy dla jednej trzeciej respondentów z badania GoldenLine. Wieloletnia praca na jednym stanowisku i wykonywanie tych samych obowiązków może doprowadzić do tzw. przerdzewienia (bore-out), czyli znużenia pracą, monotonią, a co za tym idzie – brakiem wiary w swoje umiejętności, stresem, a nawet stanami depresyjnymi.

Komentarze (5)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kamuimac

  Oceniono 5 razy 5

  polacy zmieniają pracę bo wydaje im się że w kolejnej będzie inaczej , szef nie będzie chamem , kluczowe stanowika nie będą obsadzone rodzinką szefa , zarządowi nie bedzie zalezało jedynie na śrubowaniuu wyników i redukcji kosztów , a sami zarobią dużo więcej - a jak jest naprawdę wie każdy kto miał okazję troche poprawcować u polskich prywaciarzy - a później rozczarowanie i rozżalenie że wszedzie jest tak samo

  wiecie dlaczego młodzi zabijają się o pracę w korpo ? bo młodzi nie mają takich złudzeń jak dzisiejsi 30-40 latkowie że będzie lepiej - nie bedzie - osiągneliśmy pewnien poziom i wszystko zwolniło - lata 90te już nie wrócą teraz dla większosci pracowników poza rodzinką i znajoymi "królika" nie ma szans rozwoju zawodowego i osiagniecia sukcesu - rynek firm jest zabetownowany i jeśli ktoś nie ma super mego hiper nowoczesnego pomysłu na biznes to nie ma co próbować bo wielkie firmy (czy to na skalę lokalną czy krajową ) cie zjedzą swoimi układzikami i znajomościami.

 • sselrats

  0

  Nie ma osoby, która z własnej woli pracuje po 8 godzin dziennie wykonując 100 proc. normy czy po 4 godziny dziennie wykonując 50 proc. normy.

 • Gość: szymon

  Oceniono 2 razy -2

  Kto zmienia ten zmenia. Po co mam zmieniać jeśli taka praca mi pasuje? Pracuję w FastTony i praca ta odpowiada mi pod każdym względem. Szef zapewnia stabilność zatrudnienia i umożliwia podnoszenie kwalifikacji. Potrafi przy tym zrozumieć problemy pracownika. W zespole panuje przyjacielska atmosfera a praca jest tak zorganizowana, że da się pogodzić z życiem prywatnym. Mógłbym zmienić pracę, ale obawiam się że tylko na gorszą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX