Dobry pracownik to wyspany pracownik

Katarzyna Kozak
27.04.2017 17:17
A A A

Fot.shutterstock.com

Nieprzespana noc to coś więcej niż tylko zmęczenie na drugi dzień. Gorsza koncentracja, drażliwość i trudności w radzeniu sobie z niepowodzeniami. Niewyspani zachowujemy się inaczej niż zazwyczaj.

Brak snu powoduje - oprócz zmęczenia - ryzyko wystąpienia „niechcianych zachowań” i bezproduktywności, co w efekcie kosztuje przedsiębiorstwa miliardy dolarów – wynika z badania przeprowadzonego przez Rotterdam School of Management.

Aby zbadać związek między snem a zachowaniem w pracy, naukowiec Laura Giurge postanowiła przyjrzeć się pracownikom. Przez 10 dni wysyłała osobom zatrudnionym na stanowiskach specjalistów wiadomości tekstowe. Prosiła ich, aby każdego dnia informowali ją na temat tego, jak spali oraz oceniali swoją aktywność w pracy, z uwzględnieniem np. dłuższej przerwy na obiad czy niekulturalnego zachowania w stosunku do współpracowników.

Obce zachowanie

Giurge odkryła, że nawet jedna nieprzespana noc może wywrzeć tak silny wpływ na ludzi, że zachowują się oni inaczej niż zazwyczaj. – To badanie pokazuje, że „nieoczekiwane zachowania” nie są stałą cechą postaci. One mogą się zmieniać z dnia na dzień, a nawet w ciągu jednego dnia u tego samego człowieka – tłumaczy. Badanie wykazało, że brak snu zmniejsza poczucie samokontroli, co sprawia, że niewyspany pracownik może się zachowywać inaczej niż zazwyczaj.

Osoby niewyspane częściej wpadają w błędne koło niemocy i destrukcyjnych myśli. Jak wykazała Giurge, częściej trudniej im zmierzyć się z niepowodzeniem i podjęciem ponownej próby. To z drugiej strony może wyjaśniać trwałość nieetycznych zachowań w organizacjach.

Dalsze badania wykazały, że brak snu może znacznie zmniejszyć wydajność w pracy. Przespana noc przekładała się na wiele korzyści poznawczych, w tym lepszą koncentrację uwagi, dobrą pamięć i umiejętności rozwiązywania problemów. 

Pijany żołnierz

O wiele tragiczniejszy w skutkach jest brak snu w przypadku żołnierzy na polu walki. Niewyspany żołnierz przedstawia wątpliwą wartość bojową -  ma gorszą wydolność i czujność, spada u niego sprawność myślenia. Na polecenie Pentagonu zbadano osoby, które w  ciągu 53-godzinnej misji spały tylko po trzy godziny dziennie. Okazało się, że ich sprawność, refleks i  błyskotliwość były gorsze niż u  osób pozostających pod wpływem alkoholu. Łatwo się domyśleć, że manipulacja snem może urosnąć do rangi bezpieczeństwa narodowego, co zresztą potwierdziła już I wojna światowa. Żołnierze przed szturmem okopów prowadzili przez wiele godzin ostrzał wroga, co miało na celu zmęczenie nieprzyjaciela. Potem zdobycie wrogiej pozycji było o wiele łatwiejsze.

Komentarze (6)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mistrzchem

  Oceniono 6 razy 6

  Jestem za pracą tylko na 1 zmianę od 7 do 15 (ewentualnie od 6 - 14) jak biurowi. A w rzeczywistości to na wydajność pracy ma wpływ przede wszystkim zarządzanie, planowanie itp. Bo jak u mnie w pracy zapowiedzieli, że przez dwa lata nie będzie podwyżek, to nikt z załogi nie ma motywacji ani do uczenia się na nowych stanowiskach, ani do wydajności. Bo po co?

 • gadolinn

  Oceniono 7 razy 3

  a ja spie jak chce, nie spie jak nie chce, i mam w odbytnicy te wasze naukowe wypierdziny

 • representation1

  Oceniono 1 raz 1

  Można się domyślić
  ------------------------
  a nie domyśleć. Fatalna polszczyzna u dziennikarzy GW. Z nieuctwa, a nie z braku snu.

 • dokowski

  Oceniono 1 raz 1

  Genialne odkrycie. Ja też jestem geniuszem. Odkryłem, że wypicie pół litra przed przyjściem do pracy "może wywrzeć tak silny wpływ na ludzi, że zachowują się oni inaczej niż zazwyczaj"

 • Gość: ts

  0

  Stąd wniosek - wprowadzac ruchomy czas pracy, pracę zdalną, na umowę itp. A na stanowiskach gdzie to niemozliwe np. taśma - zorganizowac pokoje odpoczynku. Pracownik zmęczony poświęci nawet parę złotych z dniówki by choć pół godziny odpoczać w wygodnym fotelu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX