Pięć sposobów na to, żeby pracownicy byli zdrowsi i zadowoleni

map
05.05.2017 19:42
A A A

123RF

Sukces każdej firmy zależy przede wszystkim od efektywności pracowników - od ich zaangażowania, kreatywności, efektywności oraz, a może przede wszystkim od ich zdrowia. Jak pokazują badania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy jedno euro zainwestowane w utrzymywanie zdolności do pracy, przynosi zysk od 4 do 6 euro we wzroście produktywności.

Walka ze stresem

Wśród najczęściej występujących stresogennych czynników w pracy, specjaliści wymieniają: nadmierne obciążenie obowiązkami, krótkie terminy realizacji zadań, zbyt dużą odpowiedzialność oraz brak wsparcia menedżerów. Pracodawca może zaproponować swoim podwładnym m.in. szkolenia, które pokażą jak radzić sobie ze stresem, jednak najważniejszy jest dialog i zdrowe relacje w firmie. Poziom stresu zdecydowanie obniża się tam, gdzie zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą liczyć na zrozumienie swoich wzajemnych potrzeb i oczekiwań, gdzie panuje dobra atmosfera, a szef docenia wysiłek pracownika. W walce ze stresem pomaga pracownikowi również pomoc w równoważeniu dwóch sfer - życia zawodowego i prywatnego.

Zdrowa motywacja

Opieka medyczna finansowana przez pracodawcę należy do najbardziej pożądanych świadczeń pozapłacowych. Pracownicy cenią zagwarantowany przez pracodawcę szybki dostęp do badań i lekarzy. Dzięki temu mają większą szansę zadbać o swoje zdrowie. Ale ważne by firma promowała również właściwe postawy i zachowania. Świetnie w tej roli sprawdzają się programy motywacyjne skoncentrowane na zdrowiu pracowników np. zachęcające do rzucenia palenia, albo utrzymania dobrej kondycji fizycznej. Pracownicy cenią sobie również możliwość pracy zdalnej, dzięki której lepiej mogą godzić pracę z obowiązkami rodzinnymi.

Prawidłowe odżywianie

Systematyczne odżywianie, koniecznie z jednym ciepłym posiłkiem w ciągu dnia, ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Pracownik ma więcej energii do działania i nie czuje zmęczenia. Przerwy na posiłek pomagają odpocząć oczom od monitora, a wspólne posiłki z kolegami z pracy sprzyjają integracji i pomagają
w nabraniu dystansu do zawodowych obowiązków. Dofinansowany przez pracodawcę obiad motywuje, ale wpływa również na postrzeganie firmy jako troszczącej się o samopoczucie
i zdrowie pracowników. Tu doskonale sprawdzają się świadczenia pozapłacowe w postaci kart przedpłaconych na posiłki. Takie wsparcie wpisuje się w ideę zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim daje pracownikom możliwość wyboru tego co, kiedy i gdzie chcą zjeść.

Aktywnie i kulturalnie

Lekiem na dobre samopoczucie pracowników może być ruch
i rozrywka. Zapewnienie pracownikowi darmowego biletu wstępu do kina czy teatru, pozwoli mu oderwać się od codziennych obowiązków i zrelaksować. Z kolei wysiłek fizyczny nie tylko pozwala się na poprawę kondycji fizycznej ale i ogólnego stanu zdrowia. Wpływa na podniesienie odporności organizmu, przynosi odprężenie, a jednocześnie dodaje energii
i poprawia nastrój. Uprawianie sportu usprawnia także funkcjonowanie mózgu i podnosi sprawność intelektualną, sprzyja koncentracji i wzrostowi samooceny. Warto więc oferować pracownikom świadczenia zachęcające do uprawiania tego rodzaju aktywności, przy jednoczesnej swobodzie wyboru przez nich najlepszego rozwiązania.

Komfortowe warunku pracy

Z badania Health and Safety Executive - brytyjskiej organizacji rządowej nadzorującej bezpieczeństwo w pracy wynika, że pracownicy wśród stresogennych czynników wymieniają takie bodźce jak np. hałas, niewłaściwe oświetlenie, zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę, nieprzyjemne zapachy, brak dbałości o ergonomiczne miejsce pracy. Aranżacja przestrzeni w miejscu pracy ma więc ogromny wpływ na efektywność pracowników – może zmniejszać lub zwiększać ich wydajność, dekoncentrować lub wzmocnić pozytywnie tempo i jakość wykonywanych obowiązków. Coraz więcej firm decyduje się na dodatkowe pomieszczenia, które są np. strefą relaksu i wypoczynku dla pracowników, miejscem pracy w ciszy lub miejscem rozmów telefonicznych.

Porady przygotowali eksperci od motywacji z Sodexo Benefits and Rewards Services 

Komentarze (12)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pierwsze_all

  Oceniono 36 razy 20

  ma być pięć, to proszę:
  1) godna płaca
  2) porządna wypłata
  3) duże pieniądze
  4) spora kasa
  5) uczciwa pensja

 • Gość: Riri

  Oceniono 6 razy 6

  Ludzie pracować nie lubią, tylko muszą żeby do miski było co włożyć. Ot cała filozofia jak chodzi o HR. No może młodym jeszcze można głupot do głowy nawkładać jak np. rozwój, kariera etc. Stary wyga wie o co chodzi i zawsze zadaje pytanie who pays&how much

 • czarnybialyszary

  Oceniono 12 razy 6

  płacie NORMALNIE LEMINGU jeden z drugim to ludzie będą szczęśliwi!! Wciąż pokutuje myślenie TUSKOWE- ludzie mają mieć ciepłą wodę w kranie i nic więcej. ŻENADA!!!

 • wranek

  Oceniono 9 razy 1

  Badania przeprowadzone w USA, pokazały, że Amerykanie bogatsi,są mniej szczęśliwi, niż Amerykanie biedniejsi.
  PiS dał pińset, żeby powiększyc grono niezadowolonych, a więc, swój elektorat.
  Albowiem, powiadam wam. Kradzione i uzyskane bez pracy, szczęścia nie daje.

 • Gość: taka prawda

  Oceniono 8 razy -4

  Pracownicy traktują swoje firmy jako fabryki pieniędzy dostarczające darmowy papier toaletowy na wynos. Gdy uważają że dostali za mało biorą jak swoje co popadnie. Jak nic nie uda się wynieśc to chociaż zadzwonią do rodziny z firmowego albo zrobią zakupy w czasie pracy. Niech każdy kto ma jaja weźmie sprawy w swoje ręce, załozy firmę, zatrudni pracowników. Niech da sobie pensję jaka chce, podwyżkę i premię. Niech idzie na urlop jak najczęściej. Niech będzie super szefem

 • kac

  Oceniono 6 razy -4

  Była kiedyś (a może i dalej jest) taka firma, która wpadła na genialny pomysł aby tak zapisać umowy z pracownikami, że 15 czy może 20 procent ich pensji stanowiła premia regulaminowa. Oczywiście premia nie przysługiwała za czas na L4, efekt był taki, że za L4 pracownicy dostawali 0,8 * 0,8 czyli 0,64 pensji. Niezły pomysł na ozdrowienie pracowników, nieprawdaż ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX