Pięć cech dobrego szefa, których zazwyczaj nie doceniamy

red.
25.05.2017 23:55
A A A
Istnieje wiele teorii na temat tego, jaki powinien być dobry przywódca. Niektóre stawiają na budowanie autorytetu, inne na umiejętność osiągania celów, a kolejne między innymi na dobrą organizację. Jednak na pewne cechy najlepszych liderów często nie zwraca się uwagi, choć są istotne dla funkcjonowania całego zespołu.

Wewnętrzna spójność

Dobry lider to ktoś, kto jest wewnętrznie spójny – zachowuje zgodność myśli, mowy i czynów. Działa w oparciu o swoje wartości i przekonania. Jest autentyczny i uczciwy, dotrzymuje słowa, a to pozwala wzbudzać zaufanie – właśnie w ten sposób osiąga swoje cele.

Taka wewnętrzna integralność przyczynia się także do szczerego zaangażowania, wprowadza do zespołu emocjonalną stabilność, spokój i opanowanie.

Elastyczność

W przypadku kryzysów przydatna jest również umiejętność poszukiwania nowych rozwiązań. – Polega ona na elastyczności na poziomie operacyjnym. Ważne jest, by lider potrafił szybko reagować nawet w obliczu problemów, by każdorazowo dostosowywać zdolności i doświadczenie swoje oraz zespołu do nowego kontekstu – wyjaśnia Hanna Malinowska, trener biznesu z firmy szkoleniowo-doradczej Integra Consulting Poland.

Istotną kwestią w przywództwie jest nie tylko sytuacyjne reagowanie, ale i długofalowe zarządzanie zmianą, które wymaga skutecznego planowania, wdrażania, wzmacniania, a także dalszego monitorowania jej efektów. Do tych zadań niezbędny jest stały rozwój elastyczności myślenia, na którą składa się otwartość na nowe doświadczenia, poszukiwanie niekonwencjonalnych rozwiązań czy wychodzenie poza schematy. 

Optymizm

Według specjalistów w przywództwie nie tylko w obliczu zmian, ale i w codziennym funkcjonowaniu ważne jest pozytywne nastawienie z zachowaniem racjonalnego podejścia.

Ludzie nie zawsze doceniają tę cechę, a jeszcze rzadziej wiążą ją z atrybutem przywódcy, jednak to właśnie ona pozwala dostrzegać możliwości w tym, w czym inni widzą problemy.

Wbrew obiegowym opiniom optymizm niekoniecznie jest zarezerwowany dla charyzmatycznych ekstrawertyków, również introwertycy mogą być pozytywnie nastawieni zarówno do pracy, jak i ludzi, choć nie wyrażają tego w tak ekspresyjny sposób.

Umiejętne słuchanie

– Przekonujące przedstawienie planów czy podsumowanie zrealizowanych projektów jest istotne dla motywowania zespołu, jednak liczy się również umiejętność słuchania, bo to właśnie ona pozwala lepiej zrozumieć prawdziwe potrzeby i intencje rozmówcy – tłumaczy Hanna Malinowska. – Jeśli  będzie nim pracownik, to taki dialog może stanowić punkt wyjścia do zaplanowania jego dalszego rozwoju. Wspieranie współpracowników w doskonaleniu się jest niezmiernie ważne, bo przecież to właśnie ludzie stanowią o sukcesie organizacji – dodaje.

Wnikliwe słuchanie przydaje się przywódcom także, kiedy w zespole pojawiają się konflikty – zapoznając się dokładnie z argumentami każdej ze stron, łatwiej wypracować porozumienie. 

Pokora

Ta cecha również pomaga w zrozumieniu innych i znajdowaniu wspólnych rozwiązań, ale nie tylko. Często mówi się, że menedżer powinien być charyzmatyczny i pewny siebie – to ważne elementy charakterystyki każdego, za kim mają podążać inni, jednak dodanie do nich pokory sprawia, że przywódca nie wywyższa się. Akceptuje to, że nie zawsze wszystko wie, potrafi przyznać się do błędu, jest otwarty na uczenie się od każdego, włącznie z osobami o mniejszym doświadczeniu. Przez taką postawę staje się bliższy zespołowi, jest bardziej autentyczny.

Pokorny lider nie szuka wymówek, czuje się odpowiedzialny zarówno za działania swoje, jak i współpracowników. Do tego potrzeba odwagi, nie należy więc kojarzyć tej cechy ze słabością i brakiem własnego zdania.

Komentarze (5)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Szef

  Oceniono 15 razy 3

  Tytuł artykułu "Pięć cech dobrego szefa, których zazwyczaj nie doceniamy", a pod spodem zdjęcie siwego, starego pajaca w okularach, w krawacie i uśmieszkiem typowego szefa cwaniaka.

 • Gość: Magda

  0

  Po przeczytaniu komentarzy do artykułu zastanawiam się, czy wszyscy zrozumieli jego treść... Jedna z osób skomentowała fotografię dołączoną do artykułu, chociaż nie wnosi to niczego do opisanych cech dobrego przywódcy. Myślę, że zanim podzielimy się swoimi przemyśleniami na poruszony temat, powinniśmy uczciwie przyznać sami przed sobą, czy chcielibyśmy zatrudnić pracownika takiego jakim my sami jesteśmy... Prawdopodobnie odpowiedź na to pytanie zmieniłaby sposób myślenia o szefie jako przywódcy. Pozdrawiam.

 • wlodek31

  0

  Aforyzm Gogola:
  Nie zdziwi cię postępowanie twoich przełożonych, jeździ na moment nie zapomnisz, źe są łajdakami.

 • Gość: potp

  Oceniono 8 razy 0

  A takie cechy jak: wyrozumiałość, pobłażliwość, wynagrodzenie w terminie, brak obowiązkowych nadgodzin i obowiązków z poza umowy to już nie są cechy dobrego szefa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX