Plan, skupienie i nagroda, czyli jak skutecznie zmotywować się do pracy

map
02.06.2017 14:24
A A A

123rf

Odpowiednia motywacja to połowa sukcesu. Jeżeli sami nie zachęcimy się do wykonania zadania, to nawet najprostsza, rutynowa czynność zajmie nam długie godziny i zmęczy niewspółmiernie do efektu końcowego. Jak wykrzesać z siebie energię niezbędną do działania?

Ogranicz zadania

Nie ma się co oszukiwać - jeżeli to nie jest nasz dzień, powinniśmy skupić się na wykonaniu tylko tych zadań, które są niezbędne. Zbyt ambitna lista spraw do załatwienia tylko niepotrzebnie nas przytłoczy.

Zrób plan

Kiedy już ustalimy, co mamy do zrobienia, dobrze jest wypisać zadania na kartce i krok po kroku je skreślać. Dzięki temu nie tylko zobaczymy, że praca mimo wszystko nam idzie, ale również o niczym nie zapomnimy.

Poza tym wypisanie zadań wzbudzi w nas poczucie obowiązku i dodatkowo zmotywuje do działania.

Wyłącz rozpraszacze

Wyskakujące powiadomienia z serwisów społecznościowych i komunikatorów nie ułatwią nam zadania. Zostawmy tylko te narzędzia, które służą do służbowej komunikacji. 

Jeżeli źle znosimy brak kontaktu ze znajomymi, to umówmy się sami ze sobą, że po każdym wykonanym zdaniu przez 5-10 minut sprawdzimy co u nich, a potem wrócimy do dalszego wykonywania obowiązków.

Pracuj w ciszy

Dla wielu osób słuchanie muzyki podczas pracy jest sposobem na odcięcie się od otoczenia. Słuchawki w uszach skutecznie zagłuszają biurowe hałasy, jednak kiedy mamy problem z motywacją, to nawet ulubiona playlista może okazać się problematyczna (tą piosenkę chcemy usłyszeć jeszcze raz, a ta już nam się znudziła). Jeżeli nie mamy możliwości pracowania w ciszy, to zdecydujmy się raczej na muzykę klasyczną, dźwięki przyrody lub utwory instrumentalne. Im mniej słów, tym lepiej.

Nagradzaj się

Przykładowo ustalmy sami ze sobą, że na lunch możemy pójść dopiero w momencie, kiedy skreślimy określone zadania z listy. To samo dotyczy zrobienia sobie kawy, herbaty czy zjedzenia przekąski.

Metoda "coś za coś" wymaga co prawda samodyscypliny, ale jest bardzo skuteczna.

Najtrudniej jest zacząć

Teoretycznie wiadomo już co robić, ale żeby wspomniane sposoby przyniosły efekt, trzeba w ogóle zacząć pracę. Dlatego na początek listy polecamy wpisać jakieś proste i szybkie do wykonania zadania, które pozwolą nam ruszyć z miejsca i wdrożyć się w wir pracy.

Komentarze (7)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: 45000

  Oceniono 13 razy 13

  Pracuj w ciszy? Na ołpen spejsie?

 • dante_waw

  Oceniono 10 razy 8

  "Nagradzaj się" - a ja glupi myslalem ze ten obowiazek lezy po stronie mojego pracodawcy......

  Proponuje jeszcze punkt "Plac sobie nalezycie", kiedy pracownicy przejma ten obowiazek od pracodawcow, KPP Lewiatan w koncu odtrabi sukces....

 • hankrearden

  Oceniono 3 razy 3

  Ja co godzine mysle ile wlasnie zarobilem i o ile obnizylem sobie wiek emerytalny dzieki oszczednosciom z tej godziny. I to mnie motywuje.

 • sowa_46

  Oceniono 5 razy 3

  Najskuteczniej motywują rachunki do zapłacenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX