W tym roku sezon na pracę się nie kończy. Ile można zarobić?

map
11.07.2017 18:08
A A A

Fot. Jarosław Kubalski / AG

HoReCA, budownictwo czy przetwórstwo to tylko niektóre z branż, w których brakuje rąk do pracy. Gdzie jeszcze można znaleźć ciekawe oferty, na jakie stanowiska pracodawcy poszukują najczęściej i za jakie stawki?

Od lipca do końca września dodatkowe zajęcie można znaleźć w turystyce, handlu, a także gastronomii. Letnie miesiące to także doskonały czas dla branży budowlanej, remontowej i pokrewnych. Pracę na pewno znajdą pracownicy fizyczni np. budowlańcy lub ogrodnicy. Zapotrzebowanie na wsparcie dodatkowych pracowników, ze względu na czas zbiorów, rośnie również w sadownictwie i rolnictwie, a co za tym idzie także w branży produkcji i przetwórstwa owoców i warzyw.

Ile można zarobić?

Wysokość stawek za godzinę zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju pracy, doświadczenia pracownika czy regionu Polski, w którym będzie wykonywał pracę.

Istotne znaczenie może mieć również długość trwania umowy. W przypadku ofert, w których czas wykonywania pracy trwa np. tylko kilka godzin, zachętą do podjęcia pracy może być wyższa stawka godzinowa. Tak jest chociażby w przypadku stanowiska hostessy czy animatora gier i zabaw dziecięcych, którzy pracę znajdą najczęściej w
weekend w centrach handlowych lub podczas imprez plenerowych. Czas zatrudnienia animatora może się jednak wydłużyć, jeżeli rozejrzy się za ofertami w hotelach i pensjonatach zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych, które w swojej ofercie bardzo często mają animacje dla dzieci.

W sezonie turystycznym atrakcyjne wynagrodzenie otrzymają pracownicy zatrudniani w gastronomii i w hotelarstwie. Mimo, że kelnerzy, barmani, pomoce kuchenne czy pracownicy recepcji bardzo często otrzymują minimalne wynagrodzenie w wysokości 13 zł brutto za godzinę, bardzo często uzyskują również dodatkowe gratyfikacje w postaci napiwków, procentu od utargu bądź zakwaterowania.

Dane: LeasingTeam GroupDane: LeasingTeam Group 

Gdzie szukać ofert pracy?

Osobom szukającym pracy sezonowej z pomocą przychodzą internetowe portale rekrutacyjne, lokalne portale ogłoszeniowe oraz agencje zatrudnienia, które publikują oferty pracy na swoich stronach internetowych.

O ofertach wciąż jeszcze można dowiedzieć się z tradycyjnych źródeł takich jak poczta pantoflowa czy plakaty i ogłoszenia rozwieszone na słupach ogłoszeniowych czy w witrynach sklepowych.

Firmy, które specjalizują się w rekrutacjach właśnie w okresie wakacji oddelegowują do swoich klientów najwięcej pracowników. Agencje zatrudnienia mają wiedzę oraz szeroką bazę kandydatów, dzięki czemu są w stanie szybko i efektywnie zrekrutować i zatrudnić nowe osoby. Warto mieć to na uwadze w czasie poszukiwania pracy i zarejestrować się w bazie kandydatów firm rekrutacyjnych.

- Rekrutując pracowników zwykle najpierw przeglądamy własną bazę, w której znajdują się aplikacje kandydatów - wyjaśnia Marta Pilipowicz z agencji zatrudnienia LeasingTeam – Pozostawiając swoje dane kandydat nie tylko umożliwia rekruterowi kontakt w sprawie konkretnej oferty pracy, ale zyskuje też szansę na otrzymywanie dopasowanych ofert pracy w przyszłości - dodaje ekspertka.

Kogo szukają pracodawcy?

Pracodawcy od zawsze cenią osoby, które są pracowite i zaangażowane. Liczą się dla nich również dyspozycyjność, sumienność oraz gotowość do podjęcia pracy na krótszy czas. W przypadku niektórych ofert może być wymagane doświadczenie, choć w większości, ogłoszenia dotyczą prac polegających na wykonywaniu prostych czynności, których łatwo można się nauczyć.

Komentarze (6)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • piotre1987

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce panuje bezpłacie a nie brak płacy. u góry stawki 15 20 zł ale na zleceniu i rypanka od switu do zmierzchu jak podzielisz to na pełny etat gdzie dochodzi bhp urlopy nadgodziny wolne w soboty i niedziele wychodzi mniej niż najniższa.

 • azazel66

  Oceniono 3 razy 3

  praca tylko dla fizoli żadnych perspektyw !

 • Gość: A.

  Oceniono 4 razy 2

  "Pracodawcy od zawsze cenią osoby, które są pracowite i zaangażowane". Ja taki jestem i chętnie zmieniłbym pracę. Tylko że mam 45 lat i nie chcę pracować za najniższą krajową, więc się nie nadaję na potencjalnego pracownika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX