5 rzeczy, po których poznasz dobrego pracodawcę

map
31.07.2017 20:26
A A A

123RF

W ogłoszeniu o pracę i na stronie internetowej można napisać wszystko, ale po czym poznać, czy firma, w której staramy się o pracę, faktycznie jest dla nas najlepszym miejscem?

Oto pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, przyglądając się danemu pracodawcy.

Niska rotacja

Firma, która dobrze traktuje swoich pracowników nie ma problemu z tzw. odpływem kadr. Jeżeli ogłoszenie na dane stanowisko pojawia się regularnie, to jest to sygnał, że z jakiegoś powodu pracownicy nie są w stanie zagrzać tam dłużej miejsca. Być może problemem są nierealne oczekiwania pracodawcy, albo kiepskie warunki zatrudnienia.

Zadowoleni pracownicy

Atmosferę panującą w danej firmie można poznać niemal dosłownie od drzwi, wystarczy przyjrzeć się ludziom, którzy w niej pracują. Jeżeli wszędzie panują posępne nastroje, nikt z nikim nie rozmawia na korytarzu, za to wszyscy wyglądają na zmęczonych, to nie jest to najlepszy prognostyk.

Dobre oceny w mediach społecznościowych

Pracownicy, którzy odchodzą z firmy, w której było im dobrze, zwykle nie szczędzą pochwał i podziękowań w mediach społecznościowych. Warto sprawdzić kto, za co i i w jakim czasie był wdzięczny.

Niektóre profesjonalne serwisy społecznościowe, np. GoldenLine.pl posiadają profile pracodawców, gdzie osoby, które były zatrudnione w danej firmie mogą przyznawać jej oceny w wybranych kategoriach. Dzięki temu można się np. dowiedzieć, że firma X dobrze płaci, ale za to oszczędza na szkoleniach pracowników.

Laureaci rankingów

Organizacje monitorujące rynek pracy przyznają odznaczenia w wielu kategoriach. Są to np. tytuły w stylu "pracodawca przyjazny rodzinie", "firma dla młodych", "odpowiedzialny pracodawca" itd. Żeby dostać takie odznaczenie trzeba spełnić często bardzo restrykcyjne normy, dlatego warto sprawdzić, czy organizacja, dla której chcemy pracować, może pochwalić się jakimś tytułem.

Jasne zasady rekrutacji

W ogłoszeniu pracodawca poświęca tyle samo uwagi i miejsca swoim oczekiwaniom, jak i temu, co oferuje w zamian. Już podczas pierwszego spotkania kandydat poznaje przebieg całego procesu wraz z ramami czasowymi, żeby wiedział czego się spodziewać. Oznacza to, że nawet osoba, które jeszcze nie jest pracownikiem firmy, jest przez traktowana poważnie i z szacunkiem.

Komentarze (8)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Hrowiec

  Oceniono 11 razy 11

  Niestety, bzdura. Wszelkie tytuły typu "Pracodawca Roku", "Odpowiedzialny Biznes" itp. się kupuje, najczęściej wykupując wysokopłatne ogłoszenia w gazecie lub usługi konsultanckie w firmie, która ogłasza konkurs. I tyle, co najwyżej jakaś ankieta do wypełnienia lub interview z szefem HR i już mamy "Superpracodawcę", aby sobie poprawić wygląd ogłoszeń o pracę lub strony www.

 • Gość: agencjasz

  Oceniono 8 razy 8

  hehe to prawie taj jak w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa :)))

 • laszczyny

  Oceniono 6 razy 6

  SKOK-i

 • Gość: b

  Oceniono 2 razy 2

  Jak nikt nie odchodzi, to znaczy że to pułapka

 • Gość: tmave_pivo

  Oceniono 2 razy 2

  1. "Firma, która dobrze traktuje swoich pracowników nie ma problemu z tzw. odpływem kadr."
  2. "Pracownicy, którzy odchodzą z firmy, w której było im dobrze, zwykle nie szczędzą pochwał i podziękowań w mediach społecznościowych. Warto sprawdzić kto, za co i i w jakim czasie był wdzięczny."

  Jeżeli dobrze to rozumiem, to im mniej tych opinii, tym lepiej, bo to oznacza, że tym mniej zadowolonych pracowników odchodzi z firmy?
  Natomiast duża liczba pozytywnych opinii byłych pracowników świadczyła by o tym, że są to opinie kupione przez pracodawcę w sklepie z opiniami?

  "Jeżeli ogłoszenie na dane stanowisko pojawia się regularnie,(...)" to może to być również sygnał, że firma się rozwija, zdobywa nowych klientów, i potrzebuje coraz więcej pracowników, żeby móc obsłużyć wszystkie zamówienia...
  A może też być sygnał, że firma zbiera informacje o kandydatach z rynku 'na wszelki wypadek', żeby najlepszych móc przejąć od konkurencji...

  Poza tym, u najlepszego nawet pracodawcy można trafić na kiepskiego szefa, i to będzie w znacznie większym stopniu rzutować na to, jak się będzie w danym miejscu pracować...

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 1

  Kosciol Katolicki; posada proboszcz albo wikary.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX