Szef mnie nie lubi. Czy odejście z pracy jest jedynym rozwiązaniem?

red
14.08.2017 18:50
A A A

fot. Shutterstock

- Pracuje w firmie od wielu lat. Lubię to co robię i jestem w tym dobra. Niestety, kilka miesięcy temu zmienił się szef, który od samego początku ma do mnie jakieś zastrzeżenia. Nie pasuje mu dosłownie wszystko. Najgorzej jest na spotkaniach, kiedy ignoruje moje pomysły i uwagi, chociaż zespół potwierdza, że są słuszne. Raz mu powiedziałam, że jest w stosunku do mnie niemiły, to stwierdził, że wiem gdzie są kadry i w każdej chwili mogę złożyć wypowiedzenie, jak coś mi się nie podoba. Czy faktycznie odejście z pracy jest jedynym rozwiązaniem, bo w takiej atmosferze dłużej nie wytrzymam. Co mogę zrobić? - Aneta

Odpowiada Joanna Hnatkowska, specjalistka ds. HR w

GoldenLine.pl

Relacje z przełożonym są bardzo ważne w codziennej pracy. Jeśli Twoje stosunki z szefem są napięte, a atmosfera nie sprzyja efektywnej pracy, to kariera raczej na tym ucierpi. Dlatego należy działać i reagować zanim będzie za późno.

Zasięgnij rady

Przede wszystkim zastanów się z czego wynika  zachowanie Twojego przełożonego w stosunku do Ciebie. Czy jego zastrzeżenia do Twojej pracy są racjonalne? Na spokojnie, bez emocji przeanalizuj swoją dotychczasową pracę. Przy obiektywnej analizie waszych relacji, pomocne mogą być osoby postronne, niezaangażowane w konflikt. Warto zasięgnąć rady koleżanek, kolegów z zespołu lub innych osób blisko współpracujących z przełożonym. Ich spostrzeżenia mogą być cenne dla ujęcia szerszego obrazu całej sprawy. Może się okazać, że po rozmowie z innymi pracownikami, dostrzeżemy coś na co wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Jeśli po zasięgnięciu rady dojdziemy do wniosku, że inni też dostrzegają problem w relacji, warto przejść do działania.

Przygotuj się do rozmowy

Zanim przejdziemy do czynów, umówimy się na rozmowę z przełożonym. Pamiętaj, że należy się do niej przygotować. Na kolejnych spotkaniach z szefem zwróć uwagę na to jakich słów używa, jaką przyjmuje postawę oraz do czego ma zastrzeżenia podczas rozmowy z Tobą. Zapamiętanie konkretnych sytuacji pomoże przy właściwej rozmowie.

Przebieg rozmowy

Udzielanie informacji zwrotnej w relacji szef-pracownik powinno działać w dwie strony. Feedback to nie tylko udzielanie pochwał, ale również rozmowa o tym, co nas boli i przeszkadza w codziennej pracy. Oznacza to, że pracownik, który czuje się niedoceniany i niesprawiedliwie oceniany ma prawo, a wręcz powinien o tym mówić.

Wybierzmy odpowiedni moment na rozmowę, powinna się odbyć na osobności bez osób trzecich. Warto przeprowadzać ją na bieżąco, na przykład po spotkaniu, podczas którego szef pokazał swój stosunek do nas.

Spotykając się z przełożonym postarajmy się odsunąć emocje na bok. Nie są one dobrym doradcą podczas służbowych rozmów. Używajmy twardych faktów, konkretnych argumentów. Przytoczmy sytuacje oraz skutki, jakie one spowodowały. Nie używajmy określeń “jest Pan/Pani niemiły/niemiła”, które nie wnoszą żadnych argumentów do rozmowy. Mówmy o konkretnych zachowaniach, nie uogólniajmy i nie dodawajmy swojej konkretnej oceny. W rozmowę nie angażujmy innych osób, mówmy w swoim imieniu, a nie bliżej nieokreślonych pracowników.

Co dalej?

Dając dobry feedback musimy się przygotować na to, że druga strona będzie zaskoczona, nie będzie w stanie odpowiedzieć nam od razu na nasze spostrzeżenia. Dajmy jej czas i pozwólmy przemyśleć to, co właśnie usłyszała. Musimy się również przygotować na reakcję drugiej osób. Jeśli po rozmowie nadal będziemy czuć niedosyt i nie zauważymy żadnej zmiany w relacji z przełożonym, należy się zastanowić czy jesteśmy w stanie kontynuować współpracę. Może warto przemyśleć zmianę, która uwolni nas od dotychczasowych problemów.

Komentarze (19)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: AB

  Oceniono 87 razy 85

  To nie są porady, tylko pitolenie. Jak się ma szefa oszołoma i chama, który coś do nas cierpi, to żadne rozmowy do niczego nie doprowadzą. Jedyna rada dać sobie spokój z taka pracą.

 • opio1

  Oceniono 48 razy 48

  Zaznam sytuację kiedy ktoś postąpił według wskazówek poszedł do szefa, Była to wielka firma i było jeszcze gorzej. Dać se spokój z taka pracą

 • Gość: nicpoń

  Oceniono 38 razy 36

  Sk...........nów trzeba tępić !

 • krokusek

  Oceniono 34 razy 34

  BREDNIE a nie porady. Byłam w takiej sytuacji, poprosiłam opiekuna z HR o pomoc i było jeszcze gorzej. Na moje szczęście szef tak się rozzuchwalił, że dyrektorzy nie wytrzymali i wylali go z pracy.

 • pwiejacz

  Oceniono 33 razy 31

  Co to za porada, skoro złośliwy szef w ramach swojej złośliwości nie chce wysłuchać pracownika i mówi że pracownik jest tylko od słuchania? Jak miałby działać feedback w takiej sytuacji?

 • Gość: Tomasz

  Oceniono 18 razy 18

  ZA BRAMĄ TEŻ CZEKAJĄ KANDYDACI NA SZEFA, a nie tylko na pani stanowisko. Trzeba mu tylko o tym przypomnieć

 • strusz

  Oceniono 19 razy 17

  Kiedy szef zwraca ci uwagę możesz wtedy odpowiedzieć "Jak ci się coś nie podoba to się zwolnij". Oczywiście można zrobić to tylko raz z każdym szefem.

 • Gość: kat52

  Oceniono 14 razy 10

  Walnij durnia w łeb i szukaj lepszej roboty.

 • Gość: eta

  Oceniono 20 razy 8

  Najgorszy szef to kobieta. Miałem 3 przełożone i zawsze był przerost ambicji nad merytorycznym zarządzaniem grupą ludzi.

  Przed zmianą branży byłem przełożonym kilku osób i jak odchodziłem (finanse i możliwość rozwoju) to pracownicy prosili mnie o to, żebym został. Później przez 8 lat byłem pracownikiem szeregowym pracując w kilku korporacjach. Nie żałuję zmian, bo wniosły do mojego życia nowe doświadczenia. Niestety dziwne zasady awansu i "wyścig szczurów" znudził mnie, przez co zrezygnowałem z dalszej kariery pracownika szeregowego (na tym etapie specjalisty). Od kilku miesięcy znowu zmieniłem branże, mam kierownika z którym dobrze się komunikuję, jednak kierowanie w moich oczach strasznie się zmieniło z perspektywy czasu. Kierownik działa na zasadzie analityka tworząc tabele i prezentacje a firma się kręci dzięki zasobowi ludzkiemu, któremu nie trzeba wydawać dyspozycji.

  Chyba czasy się zmieniają albo ja się zestarzałem i mój światopogląd ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX