CV poradnik - jak zdobyć pracę marzeń

red
17.08.2017 18:01
A A A

fot. Pixabay

Firmy chcąc się rozwijać muszą nieustannie poszukiwać nowych pracowników. Eksperci Michael Page podpowiadają jak stworzyć bezkonkurencyjne CV i zdobyć pracę marzeń.

Zasada nr 1: uniwersalne CV nie istnieje

Jeśli starasz się o pracę w kilku firmach jednocześnie pamiętaj, że jedna wersja CV może obniżyć Twoje szanse na zatrudnienie. Dlaczego? Bo liczy się zrozumienie oraz indywidulane podejście do oczekiwań pracodawcy. Twoja aplikacja powinna być zawsze dopasowana do konkretnej oferty. W tym celu zrób listę swoich umiejętności i doświadczeń, które są powiązane z daną ofertą pracy. Następnie, słowa klucze przenieś do swojego CV. Dzięki temu już na starcie wzbudzisz zainteresowanie potencjalnego pracodawcy.

Zasada nr 2: unikaj błędów i literówek

Pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie. Błędy ortograficzne i gramatyczne zniechęcą osoby rekrutujące do dalszej analizy nawet najciekawszego życiorysu. Potwierdza to aż 97 proc. rekruterów! Najwięcej takich błędów zdarza się przy przeklejaniu treści z innych dokumentów, dlatego pamiętaj, by przed wysłaniem aplikacji sprawdzić ją w celu wyeliminowaniu ewentualnych błędów. O dodatkową pomoc możesz poprosić również znajomego, który świeżym okiem sprawdzi Twoje CV.

Zasada nr 3: utrzymuj profesjonalny ton, unikaj żargonu

Pamiętaj, że Twoje CV nie jest tylko zwykłym kawałkiem papieru, a prezentacją Twojej osobistej marki. Sposób w jaki się wyrażasz, mówi wiele o tym kim jesteś – z takim podejściem zgadza się 97 proc. rekruterów. Co ważne, chociaż korzystanie z branżowej terminologii jest oznaką profesjonalizmu, to nie można jej mylić z branżowym żargonem, który więcej komplikuje niż wyjaśnia.

Zasada nr 4: opisz obowiązki na poprzednich stanowiskach

100 proc. rekruterów zgadza się, że lista podstawowych obowiązków to punkt obowiązkowy każdego CV. Dlaczego? W zależności od firmy, stanowiska o tej samej nazwie mogą oznaczać zupełnie coś innego. Krótka lista wcześniejszych oraz obecnych obowiązków pozwoli rekruterowi zorientować się, w czym się specjalizujesz. Ponadto, nie zapomnij o swoich osiągnięciach – np. jeśli jesteś menedżerem sprzedaży możesz wspomnieć, że udało Ci się osiągnąć wzrost sprzedaży o 20 proc.

Zasada nr 5: podkreśl pracę dla znanej marki, bądź firmy

Jeśli pracowałeś dla znanej marki, bądź dużej firmy, podkreśl to w swoim CV. Dzięki temu pokażesz, że miałeś okazję poznać biznes od „podszewki” – dużo się nauczyłeś i musiałeś bardzo się starać, by sprostać stawianym Ci oczekiwaniom. Pochwal się tym w swoim CV, a będziesz mieć przewagę nad innymi kandydatami.

Zasada nr 6: załącz fotografię

Profesjonalne zdjęcie w CV to wisienka na torcie Twojego wizerunku. Pomimo, że tradycyjnie uważa się, że niezamieszczenie fotografii w aplikacji chroni kandydata przed stereotypowymi osądami i dyskryminacją, to w erze social media – gdy osobiste informacje są powszechnie dostępne – lepiej wziąć sprawę w swoje ręce i załączyć profesjonalne zdjęcie. Uważa tak 79 proc. ankietowanych rekruterów.

Zasada nr 7: zadbaj o swoje media społecznościowe

Po wysłaniu aplikacji upewnij się, że Twoje publiczne profile w social media są aktualne. Według badań aż 88 proc. polskich rekruterów będzie Cię tam szukać zaraz po tym, jak wezmą do ręki Twoje CV.
Co więcej, zadbaj, by publiczne treści, które są publikowane na Twoim profilu były zawsze w dobrym tonie. Krótko mówiąc, w sieci publikuj tylko to, co bez wstydu mógłbyś powiesić na drzwiach swojego domu. Upewnij się także, że wpisy oraz zdjęcia, które mają bardziej osobisty charakter, oznaczyłeś jako prywatne. Takie podejście pozwoli ci zapunktować w oczach rekruterów, ponieważ pokazuje, że wiesz, czym można pochwalić się światu, a co lepiej zachować dla rodziny i bliskich znajomych.

Komentarze (9)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: perfekcyjne CV

  Oceniono 26 razy 26

  zacznijcie wieśniaki z HR od tgo, że będziecie podawać stawki w ogłoszeniach jak w cywilizowanym świecie, potem możemy rozmawiać...

 • Gość: s

  Oceniono 9 razy 9

  Co za bzdury...

 • Gość: DADA

  Oceniono 8 razy 8

  Nie wprowadzajcie ludzi w błąd z tymi CV. I tak najważniejsze jest polecenie. To że na biurko HR wpada 200 CV to nie znaczy , że ktoś je czyta, a już ze zrozumieniem to jest nierealne. Poza tym, piersza selekcja odbywa się za pomocą aplikacji ustawionej na kluczowe słowa.

 • kamuimac

  Oceniono 7 razy 7

  auto zapomniał dodać najważniejszą cechę kandydata - przed nr 1 "czy zgadza sie pan pracować na stanowisku kierowniczym za 2 tys na rękę ? " ("bo jeśli nie to spadaj pan na drzewo przyjmiey takiego co sie zgodzi za 1500" )

 • Gość: Ania

  Oceniono 8 razy 6

  Cóż za brednie. Nie masz znajomości nie masz dobrej pracy ! Zasada naczelna. Sprawdzone przez wielu i to jedyna prawda . Ale w tym kraju to się karmi głup-i naród bajkami w które wierzy motłoch siedzący przed TV. Bezrobocie nie spadło tylko ludzie się nie rejestrują bo to starta czasu. Przestańcie wypisywać brednie bo wstyd zakładac że czytelnik to istota niemyśląca !

 • biker7

  Oceniono 5 razy 5

  1 . zapisać się do rządzącej partii i etacik się znajdzie

 • Gość: DADA

  Oceniono 6 razy 4

  Nie piszcie takich głupot. CV to tylko papierek potrzebny do zaniesienia do HR, najważniesze to konkretne polecenie.

 • coalesce

  Oceniono 5 razy 3

  >> Pomimo, że tradycyjnie uważa się, że niezamieszczenie fotografii w aplikacji chroni kandydata przed stereotypowymi osądami i dyskryminacją, to w erze social media – gdy osobiste informacje są powszechnie dostępne.

  Moje nie sa.

 • Gość: nick10

  Oceniono 4 razy 2

  Drodzy Redaktorzy, bo to jest kolejny tekst niepodpisany imieniem i nazwiskiem, nie moge oprzec sie wrazeniu, ze poniewaz brakuje Wam kreatywnosci i wiedzy bezczelnie sciagacie pomysly i cale fragmenty tekstu z cudzych stron. W cywilizowanym swiecie takie zachowanie bez podawania zrodel to zwyczajna KRADZIEZ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX